وبلاگ

دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR

کدام بهتر است دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR?

چند سالی است که بحث دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR داغ شده است. شرکت‌های ساخت دوربین در سال‌های اخیر بیشتر دوربین‌های بدون آینه خود را به‌روز کرده‌اند و استفاده از این نوع دوربین‌ها گسترش‌یافته است. بااین‌حال، ارزش خرید دوربین DSLR و لنزهای خوب این مدل انتخاب بین این دو نوع را دشوار می‌کند. در این مقاله به مقایسه این دو مدل دوربین می‌پردازیم. اگر دوست دارید بدانید تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR چیست؟ خواندن این مقاله برایتان سودمند خواهد بود.

[lwptoc]

دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR

جالب است بدانید در آغاز قرن حاضر، دوربین‌های DSLR بیشتر برای عکاسی حرفه‌ای استفاده می‌شدند. در مقابل، عکاس‌های غیرحرفه‌ای و افرادی که به دنبال دوربین سبک بودند معمولاً دوربین بدون آینه را انتخاب می‌کردند؛ اما امروزه این تفاوت‌ها کمتر شده است و انتخاب دوربین مناسب صرفاً با تعیین نوع عکاسی شدنی نیست.

در سال‌های اخیر، دوربین‌های بدون آینه پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. استفاده از این نوع دوربین هم در عکاسی غیرحرفه‌ای گسترش داشته است و هم دوربین‌های بدون آینه حرفه‌ای زیادی به بازار آمده‌اند. برخی از دوربین‌های بدون آینه در زمره بهترین دوربین‌های حرفه‌ای قرار می‌گیرند. از این جمله می‌توان به دوربین‌های مدل A1 سونی، Nikon Z9، Canon EOS R3 اشاره کرد.

تولید دوربین‌های بدون آینه به‌خوبی جای خود را در بازار بازکرده‌اند. بااین‌حال، انتخاب بین این نوع دوربین و دوربین‌های DSLR خیلی هم ساده نیست. تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR هم در ساختار دوربین مشاهده می‌شود و هم در طراحی ظاهری دوربین خود را نشان می‌دهد. در ادامه بیشتر به تفاوت‌های این دو نوع دوربین می‌پردازیم.

تفاوت‌های عمده

در بررسی تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR به عوامل مختلفی می‌پردازیم. مهم‌ترین این عوامل عبارت‌اند از وزن و ابعاد، فوکوس، سرعت عکسبرداری، کیفیت تصویر، فیلم‌برداری، ظرفیت و عمر باتری و کیفیت لنز. در ادامه هر یک از این معیارها را به‌تفصیل توضیح می‌دهیم.

  • تفاوت در وزن و ابعاد

معمولاً دوربین‌های dslr سنگین‌تر و بزرگ‌تر هستند. این دوربین‌ها به دلیل اینکه در ساختشان از آینه و تجهیزات متناسب با آن استفاده می‌شود در سایزهای بزرگ‌تر تولید می‌شوند. البته این قانون برای تمام دوربین‌ها صدق نمی‌کند. یافتن دوربین‌های dslr که سبک باشند هم کاملاً امکان‌پذیر است.

دوربین‌های بدون آینه معمولاً وزن کمتری از همتایان dslr خود دارند. در ساخت این دوربین‌ها از آینه و سیستم فوکوس خودکار دوربین‌های dslr استفاده نمی‌شود. بدنه این دوربین‌ها از دوربین‌های dslr خیلی کوچک‌تر است. البته ابعاد بدنه تنها عاملی نیست که وزن دوربین را تعیین می‌کند. سایز سنسور دوربین نیز در وزن و ابعاد آن تأثیرگذار است.

لازم به ذکر است ابعاد کوچک همیشه به معنی بهتر بودن دوربین نیست. برای برخی از عکاسان، کار با دوربین‌های خیلی کوچک دشوار است. عکاسانی که دست‌های بزرگ‌تری دارند ترجیح می‌دهند از دوربین‌های بزرگ‌تر استفاده کنند. کنترل دوربین‌های بزرگ برای این دسته از عکاسان، راحت‌تر از دوربین‌های دیگر است.

  • تفاوت در میزان فوکوس

تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR به طراحی ظاهری و ابعاد دوربین محدود نمی‌شود. یکی از تفاوت‌های دو نوع دوربین موردبحث، تفاوت در فوکوس خودکار است. دوربین‌های بدون آینه از سیستم یکپارچه برای فوکوس خودکار استفاده می‌کنند. در مقابل، دوربین‌های dslr از دو سیستم برای فوکوس برخوردار هستند. سیستم فوکوس این نوع دوربین در قسمت انتهایی آینه آن تعبیه شده است. هنگامی‌که عکسی با این دوربین گرفته شود آینه به بالا حرکت می‌کند. در این حالت، فوکوس خودکار خاموش می‌شود.

با پیشرفت دوربین‌های DSLR برای عکاسی زنده، سیستم فوکوس این دوربین‌ها هم تغییر کرده است. در بسیاری از این دوربین‌ها از سیستم فوکوس خودکاری استفاده می‌شود که تصویر را مستقیماً روی خود سنسور می‌گذارد. این مدل دوربین‌ها از دو سیستم فوکوس استفاده می‌کنند؛ یکی برای پیدا کردن زمینه و دیگری برای عکاسی زنده.

در مورد تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR در این بحث باید گفت دوربین‌های بدون آینه بهتر هستند. سرعت فوکوس این دوربین‌ها از دوربین‌های dslr خیلی بیشتر است. دوربین‌های بدون آینه پوشش قاب بسیار خوبی دارند و درمجموع ازنظر فوکوس خودکار بر دوربین‌های dslr برتری دارند.

  • تفاوت در سرعت عکس‌برداری

ازنظر سرعت، دوربین بدون آینه قابل‌مقایسه با دوربین‌های dslr نیست! دوربین‌های بدون آینه سرعت بسیار دارند. این دوربین‌ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌راحتی تصویربرداری با سرعت بالا را در اختیار کاربر می‌گذارند. علت تفاوت در سرعت این دو نوع دوربین را باید در ساختار آن‌ها جستجو کرد.

دوربین‌های بدون آینه از قطعات متحرک کمتری استفاده می‌کند و درنتیجه سرعت بالاتری دارند. علت دیگر این است که در ساخت دوربین‌های بدون آینه به سمت تصویربرداری 4k و8k  حرکت کرده‌اند؛ به همین خاطر امکان تصویربرداری پیوسته و سریع در این نوع دوربین‌ها بیشتر است.

  • کیفیت تصویر کدام دوربین بهتر است؟

دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR

بسیاری از علاقمندان به عکاسی می‌پرسند دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR؟ کدام بهتر است؟! جالب است بدانید کیفیت تصویر به عوامل گوناگونی بستگی دارد. نوع دوربین (اینکه دوربین از نوع بدون آینه یا dslr) به‌تنهایی کیفیت تصویر آن را مشخص نمی‌کند. در حقیقت هر دو نوع این دوربین‌ها می‌توانند کیفیت تصویر خوبی را ارائه دهند.

آنچه در تعیین کیفیت تصویر نقش اساسی دارد سایز سنسور است. سنسورهای تمام – قاب بزرگ‌ترین سایز را در میان سنسورها دارند. ای سنسورها بهترین کیفیت تصویر را فراهم می‌کنند. این سنسورها را هم در دوربین بدون آینه و هم در دوربین‌های dslr می‌توان یافت؛ بنابراین در بررسی تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR نمی‌توان بدون توجه به مدل دوربین یکی را بر دیگری برتری داد.

  • عمر باتری دوربین بدون آینه و دوربین DSLR

دوربین‌های بدون آینه از همتایان dslr بیشتر به باتری وابسته هستند! علت را می‌توان در ساختار و نحوه عمل این دوربین‌ها جستجو کرد. از امکاناتی که باعث مصرف بیشتر انرژی می‌شود می‌توان به نمایشگر ال‌سی‌دی دوربین اشاره کرد.

شرکت‌های سازنده سعی دارند ابعاد دوربین‌های بدون آینه را کوچک‌تر کنند؛ به همین دلیل از باتری‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. باتری‌های کوچک‌تر در مقایسه با باتری‌های با ابعاد بزرگ‌تر، زودتر خالی می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید حجم ظرفیت باتری با سایز آن رابطه مستقیم دارد. این نکته در بررسی باتری و دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR حائز اهمیت است.

اگر به دوربین‌های بدون آینه علاقه دارید و می‌خواهید مشکل باتری آن را حل کنید می‌توانید از باتری‌های اضافه‌ای که در بازار موجودند استفاده کنید. این مدل دوربین‌ها از طریق درگاه USB خود هم شارژ می‌شوند. برای نمونه، دوربین سونی A6400 را می‌توان به‌راحتی از طریق درگاه ورودی آن شارژ کرد.

این قابلیت به عکاسان این امکان را می‌دهد که به‌سادگی در سفرهای طولانی‌مدت از دوربین خود استفاده کنند. از این خصوصیت در طراحی برخی دوربین‌های dslr هم الگوبرداری شده است. از دوربین‌های dslr که این قابلیت را دارند می‌توان دوربین Nikon D780 را برشمرد.

دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR

  • فیلم‌برداری

یکی از جنبه‌های تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR کیفیت فیلم‌برداری است. دوربین‌های بدون آینه از این نظر مزیت آشکاری بر دوربین‌های dslr دارند. دوربین بدون آینه به دلیل طراحی آن برای فیلم‌برداری طولانی بهتر است. این نوع دوربین‌ها قابلیت‌های خاصی برای فیلم‌برداری دارند که در هر دوربین dslr یافت نمی‌شود.

تعدادی از دوربین‌های dslr جدیدتر می‌توانند در فیلم‌برداری با دوربین‌های بدون آینه رقابت کنند. از این جمله دوربین Nikon D780 است. کیفیت فیلم‌برداری 4K این دوربین مانند بسیاری از دوربین‌های بدون آینه است. بااین‌حال ازنظر فیلم‌برداری 6K و 8K، کیفیت قاب‌بندی و در کل خصوصیات فیلم‌برداری باید گفت دوربین‌های بدون آینه در کل برتری آشکاری بر دیگر دوربین‌ها دارند.

برخی از دوربین‌های بدون آینه سونی و پاناسونیک از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند؛ برای مثال دوربین Panasonic Lumix S1H به دلیل کیفیت بالای آن از شرکت نتفلیکس جایزه گرفته است. شرکت Canon هم طبق معمول یکی از بهترین دوربین‌ها را از این نظر تولید کرده است. دوربین Canon EOS R5 به دلیل کیفیت بالای فیلم‌برداری 8K آن از بهترین دوربین‌های بازار به شمار می‌رود. از دیگر دوربین‌هایی که کیفیت فیلم‌برداری بالایی دارند می‌توان دوربین Sony A1 و Nikon Z9 را نام برد.

دوربین‌های بدون آینه از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای فوکوس خودکار یا فوکوس متحرک برخوردارند. تکنولوژی به‌کاررفته در این نوع دوربین‌ها در تعداد بسیار اندکی از دوربین‌های dslr وجود دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت که امکانات و قابلیت‌های فیلم‌برداری دوربین بدون آینه از همتایان آینه‌دار خود بیشتر است.

  • لنز دوربین بدون آینه و دوربین DSLR

دوربین‌های dslr تنوع لنز بالایی دارند. این دوربین‌ها دهه‌ها است که استفاده می‌شوند؛ به همین خاطر ازنظر لنز، تنوع زیادی دارند. البته در سال‌های اخیر، پیشرفت لنز این دوربین‌ها رشد چندانی نداشته است. شرکت‌های بزرگ دوربین سازی ازجملهCanon  و Nikon بیشتر به توسعه لنز دوربین‌های بدون آینه می‌پردازند. به‌طورکلی می‌توان گفت کیفیت لنز این نوع دوربین‌ها از دوربین‌های dslr بیشتر است.

شرکت پاناسونیک در طراحی دوربین‌های بدون آینه به لنزهای L-mount توجه ویژه‌ای داشته است. شرکت سونی هم در طراحی ین مدل دوربین‌ها از لنزهای جدید و پیشرفته استفاده می‌کند؛ به همین دلیل در آینده شاهد اختلاف عمیق‌تر بین کیفیت لنز این دو مدل دوربین خواهیم بود.

شرکت Nikon برای دوربین‌های بدون آینه خود آداپتوری موسوم بهFTZ mount  طراحی کرده است. با این آداپتور می‌توان از تنوع لنز دوربین‌های dslr استفاده کرد. در مورد سایز لنز باید گفت که سایز لنز را سایز سنسور دوربین تعیین می‌کند.

به همین دلیل در بررسی تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR نمی‌توان صرفاً باتوجه‌به نوع دوربین سایز لنز آن را بررسی کرد. هر دو نوع دوربین ممکن است لنزهای بزرگ یا کوچک داشته باشند و این به مدل دوربین بستگی دارد (و نه نوع آن).

چه دوربینی بخرم؟

اگر برایتان سؤال شده است که دوربین DSLR بخریم یا دوربین بدون‌آینه؟ باید بدانید که انتخاب دوربین کاملاً به کاربرد عکاس از آن بستگی دارد. دوربین‌های بدون آینه وزن کمتر و ابعاد کوچک‌تری دارند. این دوربین‌ها از قابلیت‌های بهتری برای فیلم‌برداری برخوردارند و در ضمن، سریع‌تر هم هستند؛ اما قیمت این نوع دوربین از سایر دوربین‌ها بیشتر است؛ بنابراین اگر قصد ندارید از دوربین خود استفاده تخصصی کنید و بودجه محدودتری دارید این نوع دوربین انتخاب خوبی نخواهد بود.

اما اگر به‌طور حرفه‌ای به عکاسی می‌پردازید و دوربین تمام‌عیاری می‌خواهید می‌توانید از این دوربین‌ها استفاده کنید. برای عکاسانی که تازه کار خود را شروع کرده‌اند نیز دوربین‌های بدون آینه بهتر هستند. کنترل این دوربین‌ها راحت‌تر است و این نوع دوربین‌ها امکانات زیادی را در اختیار عکاس می‌گذارند.

دوربین‌های dslr باتری‌های مقاومی دارند و معمولاً ارزان‌تر هستند. این نوع دوربین، تنوع لنز بالایی دارد. اگر از آن دسته عکاسانی هستید که دوست دارند مستقیماً به درون لنز نگاه کنند، این نوع دوربین برایتان مناسب خواهد بود.

توصیه می‌کنیم قبل از خرید دوربین، آن را در دست بگیرید و عکس‌برداری با آن را امتحان کنید. امتحان کردن انواع دوربین‌ها می‌تواند به شما در انتخاب دوربین مناسب کمک کند. انتخاب دوربین مناسب علاوه بر مشخصات دوربین و تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR به تجربه کاربر هم بستگی دارد و هر دوربینی برای هر شخصی مناسب نیست.

کلام آخر

دوربین‌های بدون آینه معمولاً سبک‌تر و کوچک‌تر و سریع‌تر هستند. این دوربین‌ها از قابلیت‌های اتوماتیک بیشتری برخوردار هستند. فیلم‌برداری با دوربین‌های بدون آینه کیفیت بالاتری دارد. معایب این مدل دوربین‌ها عبارت‌اند از عمر کمتر باتری و ضعف منظره یاب در مقایسه با دوربین‌های dslr.

در بررسی تفاوت دوربین بدون آینه یا دوربین DSLR باید به لنز دوربین نیز اشاره کرد. دوربین‌های dslr تنوع لنز بالاتری دارند. البته این مسئله در طراحی‌های جدیدتر دوربین‌های بدو آینه موردتوجه قرار می‌گیرد. در سال‌های اخیر شاهد طراحی دوربین‌های بدون آینه با لنزهای قدرتمندی بوده‌ایم. انتخاب دوربین به نوع کاربرد عکاس بستگی دارد، بااین‌حال می‌توان به‌طورکلی گفت دوربین‌های آینه‌دار از دوربین‌های dslr بهتر هستند.

 

اگر به دنبال خرید یک دوربین مناسب برای فیلمبرداری و یا عکاسی هستید و یا تصمیم به خرید لنزبرای دوربین خود دارید، از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان میلادکم تماس بگیرید تا بهترین را انتخاب کنید. میلادکم دارای سال ها سابقه در حوزه فروش تجهیزات فیلمبرداری و عکاسی است لازم به ذکر است تمام محصولات این مجموعه دارای ضمانت است و قیمت ها براساس قیمت روز محاسبه می شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید